„BORYNA I RODZINA”

Jak pić, to już całą kwartą, jak się weselić, to już całą niedzielę.

A masz, człowieku, robotę? – pilno rób, kulasów nie żałuj i szczerze się przykładaj.

 

Tak brzmiała sentencja spektaklu „Boryna i rodzina”, który wystawiony został na scenie szczecineckiego kina „Wolność” 27 stycznia 2017 r. Wydarzenie artystyczne dla mieszkańców miasta przygotowało koło teatralne Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Szczecinku, mając na celu szlachetne przedsięwzięcie – zbiórkę charytatywną na rzecz Szczecineckiego Domowego Hospicjum im. Św. Franciszka z Asyżu. Przy zapełnionej  widowni młodzi aktorzy zaprezentowali historię Macieja Boryny i jego bliskich, którą na kartach „Chłopów” przedstawił W. S. Reymont. Na scenie pojawiły się postaci w pięknych, łowickich strojach, mówiące gwarą i prezentujące mentalność Reymontowskich bohaterów. Przedstawiona była praca, miłość, konflikty rodzinne, uroczystości religijne i rodzinne, a wszystko na tle pięknych slajdów przenoszących nas w ludowe krajobrazy i przy dźwiękach ludowej muzyki. Barwność strojów dopełniła kolorytu przedstawienia, które zostało nagrodzone gromkimi brawami.

Jednakże nie tylko cel artystyczny został osiągnięty. W czasie przedstawienia zebrano 2720 zł, które przekazano  na konto Hospicjum.

Darczyńcom, widzom, aktorom i wszystkim zaangażowanym w to szlachetne przedsięwzięcie serdecznie dziękuję.

Opiekun koła teatralnego

Mariola Kowalczyk

 

Całość przedstawienia można odnaleźć na kanale Youtube pod tytułem „Boryna i rodzina” – zachęcamy do obejrzenia. smile

 

Kategorie: